Zabezpieczenie Parady skierniewickich klasyków
Tradycyjne podczas corocznej, wiosennej Parady skierniewickich klasyków funkcjonariusze zadbali o bezpieczeństwo uczestników wydarzenia, jak również pozostałych użytkowników ruchu drogowego. Auta osobowe oraz motocykliści przejechali bezpiecznie wcześniej wyznaczoną trasą, na której nadzór prowadzili policjanci z drogówki, paradę prowadził kom. Robert Zwoliński na policyjnym motocyklu.
Przy okazji tego wydarzenia apelujemy do wszystkich uczestników ruchu o nieustanne zachowanie ostrożności! Słoneczna pogoda sprzyja pieszym, rowerzystom oraz motocyklistom, a każdy z w/w jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego. Jest to równoznaczne z tym, że podczas zdarzenia drogowego może doznać bardzo poważnych obrażeń, często skutkujących kalectwem albo nawet śmiercią. Natomiast samo uczestnictwo w wypadku drogowym może powodować uraz do końca życia. W związku z tym przypominamy:
Jeśli jesteś pieszym to pamiętaj, o tym, żeby:
- korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza.
- jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi,
- idąc po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi,
- piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim, na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie,
- korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich wówczas pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.
Jeśli jesteś rowerzystą, pamiętaj o tym, że:
- Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.
- Korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, rowerzysta jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
- Rowerzysta może jechać chodnikiem lub drogą dla pieszych, jeśli:
- Opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
- Szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
-Pamiętaj o elementach odblaskowych zarówno na odzieży jak i samym jednośladzie.
Zachowanie szczególnej ostrożności przez każdego uczestnika drogi powinno być priorytetem, najważniejsze jest bezpieczeństwo, o które powinien zadbać każdy z nas.
starszy sierżant Aneta Placek-Nowak